Wspieranie rozwoju dzieckaBo w książkach tkwi Super-moc! Dlaczego czytanie to dar, który warto podarować?

Bo w książkach tkwi Super-moc! Dlaczego czytanie to dar, który warto podarować?

Czytanie to magiczny moment budowania więzi miedzy rodzicem a dzieckiem. Już od najwcześniejszych lat życia dziecka warto pielęgnować ten zwyczaj, by towarzyszył dziecku przez całe życie. Nieważne czy twoje dziecko ma kilka miesięcy czy lat. Warto wkładać w ten proces dużo energii i zaangażowania. Kilka minut dziennie może zaowocować ogromnymi korzyściami w przyszłości.

Czytanie…

 • wspomaga rozwój umiejętności językowych. Dzieci, które od najmłodszych lat mają kontakt z literaturą, szybciej uczą się mówić, poszerzają swój zasób słownictwa i lepiej radzą sobie z interpretacją tekstu pisanego. Dzięki temu uczą się również poprawnej gramatyki i stylistyki, co ma istotne znaczenie w ich dalszym rozwoju edukacyjnym.
 • poprawia koncentrację i myślenie. Wymaga skupienia uwagi na tekście przez pewien czas. Regularne czytanie książek z dziećmi pomaga im trenować umiejętność koncentracji, ponieważ muszą skupić się na treści, aby zrozumieć historię i śledzić jej wątki.
 • rozwija wyobraźnię i kreatywność. Książki często opowiadają historie, które wymagają od dzieci wyobraźni do wizualizowania opisanych scen i postaci.
  Rozwija to umiejętność tworzenia w swoim umyśle obrazów, co jest kluczowe dla rozwoju wyobraźni i kreatywności.
 • rozwija empatię i zdolność współczucia. Czytając książki, dzieci uczą się rozumieć
  i współodczuwać emocje bohaterów, co pomaga im rozwijać umiejętność empatii
  i budować zdolność do współżycia z innymi ludźmi. Książki opowiadające
  o różnorodnych sytuacjach życiowych oraz problemach społecznych pomagają zrozumieć świat i kształtują ich postawy moralne.
 • pobudza fantazję i uczy budować wyobraźnie. Książka często przenosi czytelników do zupełnie nowych światów, pełnych wyjątkowych postaci, miejsc i wydarzeń.
  To eksponowanie się na różnorodność pomaga rozwijać wyobraźnię poprzez wyobrażenie sobie tych alternatywnych rzeczywistości.
 • pomaga w utworzeniu silnych więzi rodzinnych. Czytanie książek razem z dziećmi może być czasem spędzonym razem, co wzmacnia więzi rodzinne. To nie tylko promuje miłość do czytania, ale także tworzy wspólne doświadczenia i rozmowy, które są ważne dla rozwoju dziecka.
 • Pobudza ciekawość świata i dostarcza wiedzy ogólnej o wszystkim, o czym chcielibyśmy się dowiedzieć czegoś więcej – o krajach, kulturach, przyrodzie, historii, technice. Czytanie różnorodnych książek pozwala zanurzyć się w różnych perspektywach, doświadczeniach i kulturach. To pomaga w rozwijaniu zrozumienia i szacunku dla różnorodności oraz stymuluje ciekawość dotyczącą różnic i podobieństw między ludźmi i środowiskami. Niektóre książki mogą inspirować do poszukiwań dodatkowych informacji na dany temat. To rozwija umiejętność samodzielnego badania i poszukiwania odpowiedzi.

Kluczowym elementem czytania nie jest tylko sam tekst, ale również sposób, w jaki jest czytany. Rodzic powinien angażować się w czytanie, używając różnych intonacji i głosów, co ożywi nieco historię tak, by dziecko mogło poczuć się częścią tego, co dzieje się na kartach książki. Ważne jest również, aby nie ograniczać się tylko do czytania tekstu, ale także angażować dziecko w rozmowę na temat treści książki. Pozwól zadawać pytania, przewracać strony, opowiadać własne wersje historii. Warto wspólnie odkrywać magiczny świat książek, udając się na wspólne wycieczki do biblioteki czy księgarni. Pozwól dziecku samodzielnie wybierać książki, które chce przeczytać, a także zezwól mu eksperymentować z różnymi gatunkami literackimi. Rozwija to umiejętność samodzielności i pomaga odkryć swoje zainteresowania i pasje.

Nie zapomnijmy również, że czytanie powinno być przyjemnością, a nie obowiązkiem. Dlatego warto dawać dziecku wybór – kiedy i jaką książkę chce przeczytać. Niektóre dzieci lubią czytać wieczorem, jako element codziennej rutyny, natomiast inne wolą czytać w ciągu dnia w dowolnym miejscu. Ważne jest, by dostosować się do potrzeb i preferencji dziecka, by czytanie nie było obowiązkiem, a przyjemnym momentem spędzania wolnego czasu.

W dzisiejszym cyfrowym świecie, w którym dzieci coraz więcej czasu spędzają przed ekranem, warto pielęgnować zwyczaj czytania, bo w książkach tkwi super-moc, która może zmienić życie na lepsze i otwierać przed naszymi dziećmi drzwi do niezwykłych światów.

Czytanie książek to jedna z najważniejszych umiejętności, jakie możemy przekazać naszym dzieciom. Niezależnie od wieku czy poziomu edukacji. Jest to ogromna inwestycja w przyszłość dziecka, dlatego też warto poświęcić chwilę, nad zastanowieniem się dlaczego czytanie powinno być jednym z priorytetów w życiu naszych pociech…

Opracowała: mgr Aneta Wajda, pedagog

Najnowsze

Więcej artykułów