Sprawa nowego wirusa może budzić w dzieciach niepokój. Pomoc dzieciom w radzeniu sobie z tym niepokojem wymaga podania dokładnych informacji i faktów, dotyczących zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa, bez powodowania niepotrzebnej paniki. Należy pamiętać, że dzieci patrzą na nas dorosłych jako na przewodników jak radzić sobie ze stresującymi sytuacjami. Jeśli nasza reakcja na sytuację jest przesadzona, niepokój u dzieci może wzrastać. Zatem jak wspierać nasze dzieci w trakcie kwarantanny:
– Wiedza. Wielu rodziców uważa, że jeśli dziecko czegoś nie wie to nie będzie się martwiło. Niestety mechanizm jest inny. To, czego nasze pociechy nie wiedzą same sobie dopowiedzą. Ponadto dzieci wiedzą dużo więcej niż nam rodzicom się wydaje.
– Czas na rozmowę. Zadbaj o czas na rozmowę z dzieckiem. Dzieci mogą oczekiwać od nas więcej uwagi, by móc porozmawiać o swoich obawach. To rodzice znają swoje dzieci najlepiej, a pytania które dzieci zadają powinny być wskazówką do tego, ile informacji im przekażemy.
– Słownictwo. Używaj konkretnego i adekwatnego języka. Unikaj sformułowań typu „zaatakował go wirus”, czy „złapał wirusa”. To wyrażenia, o których jeśli pomyślimy w sposób dosłowny, kojarzą się z czymś nieprzyjemnym, strasznym.
– Media. Zwracaj uwagę na to co dziecko słyszy w telewizji czy radiu – nie wszystkie informacje są przeznaczone dla dzieci. Zbyt duża ilość informacji może powodować wzmożony niepokój. Starsze dzieci mogą same wyszukiwać informacje o wirusie, dlatego ważne jest, by ustalić z dzieckiem ile czasu poświęca na czytanie informacji związanych z COVID-19 i z jakiś źródeł czerpie tę wiedzę.
– Materiały dydaktyczne. Do rozmów z dziećmi warto wykorzystać dostępne materiały na temat koronawirusa (bajki, obrazkowe karty, czy rzetelne filmy z youtube’a). Dzięki nim dostarczamy naszym dzieciom wiedzę. Pamiętaj, że niewiedza powoduje lęk.
– Profilaktyka. Ucz dziecko, o tym co należy zrobić by wirus nie rozprzestrzeniał się (dbanie o higienę, unikanie kontaktów z osobami chorymi, symptomy choroby).
– Rutyna. W miarę możliwości staraj się utrzymać stały rozkład dnia. Zachęcaj dzieci do wypełniania ich obowiązków. Wprowadź nowy zwyczaj np. wspólny posiłek, wspólne oglądanie filmu.
Rozmowy uświadamiające, uczenie dzieci pozytywnych środków zapobiegawczych, rozmawianie z nimi o swoich obawach i dawanie im poczucia pewnej kontroli nad ryzykiem infekcji, może pomóc zmniejszyć ich niepokój.
Agnieszka Śliwa
pedagog
Bajeczka do pobrania tutaj
Linki do bajek o koronawirusie dedykowane młodszym dzieciom:
https://www.dzieckiembadz.pl/2020/03/o-wirusie-ktory-nosi-korone-opowiadanie.html
https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/8b/08/5e6f51705416d_z.pdf?1584353648
https://www.mindheart.co/descargables – książeczka ułatwiająca rozmowę o koronawirusie.