Dziecko nadpobudliwe psychoruchowo a czas epidemii
Czas epidemii to dla dzieci nadpobudliwych psychoruchowo, a także dla ich rodziców nie lada wyzwanie. Ograniczone jest wyjście z domu i na plac zabaw, zamknięte są sale zabaw i parki trampolin, czyli te miejsca, które pomagały rodzicom rozładować nadmierne pobudzenie ich dziecka. Co pozostaje robić, aby nasze dziecko nie wywróciło mieszkania do góry nogami?
- Zadbaj o uporządkowany plan dnia. Razem z dzieckiem stwórz plan, co będziecie robić po kolei przez cały dzień. W planie powinny się znaleźć zarówno obowiązki, jak i czas na relaks i rozrywkę. Pozwoli to na zniwelowanie nudy, która może powodować eskalacje zachowań trudnych u dziecka oraz da dziecku namiastkę harmonii i regularności w jego wiecznie nieuporządkowanym świecie.
- Kieruj do dziecka bardzo krótkie i konkretne komunikaty. Im mniej słów tym większa szansa, że Twoje dziecko nie zgubi się w chaosie informacji i wykona to, o co go prosimy. Gdy nie jesteśmy pewni, że dziecko zrozumiało kierowany do niego komunikat warto wypróbować metodę sześciu etapów skutecznego wydawania poleceń (Kołakowski, Pisula, 2019).
- Podejdź do dziecka.
- Zdobądź jego uwagę (np. dotknij ramienia, weź za rękę).
- Sformułuj jednoznaczne, dwu-, trzywyrazowe polecenie.
- Poproś dziecko, aby powtórzyło polecenie.
- Powtórz polecenie jeszcze raz.
- Dopilnuj wykonania polecenia.
- Ogranicz ilość bodźców w otoczeniu dziecka. Zadbaj, aby dziecko nie oglądało programów telewizyjnych lub nie grało w gry komputerowe powodujące u niego niepokój i pobudzenie. Niezwykle istotne jest również, aby na biurku, przy którym dziecko się uczy lub wykonuje zadania wymagające od niego koncentracji uwagi, było jak najmniej rzeczy
- Znajdź nowe sposoby, aby dziecko mogło wyładować swoją energię. Pozwól dziecku, w wyznaczonym na to czasie, pobiegać, poskakać – dziecku jest to bardzo potrzebne. Dobrym pomysłem jest także wspólna gimnastyka dziecka z rodzicem, która wpłynie dodatkowo na pogłębienie relacji dziecka z rodzicem.
Pomysły na wspólne ćwiczenia pod linkami:
Baw się kreatywnie z dzieckiem. Dobrze dobrane zabawy ćwiczą koncentrację uwagi dziecka, redukują nudę, pobudzają wyobraźnię i wpływają znacząco na rozwój poznawczy dziecka. W przypadku dzieci nadpobudliwych najlepiej sprawdzają się zabawy interakcyjne tj. gry planszowe, zagadki, kalambury, zabawy ruchowe tj. tory przeszkód, budowanie bazy z poduszek, odgrywanie scenek, gry i zabawy wymagające kontroli ruchów własnego ciała tj. bierki, jenga oraz ćwiczenia plastyczne, które rozwijają wytrwałość i koncentrację uwagi u dzieci.
Link do strony z pomysłami na zabawy z dziećmi:
Dobrze zaplanowany czas, jasna komunikacja i przyjazna atmosfera, to najlepszy sposób, aby czas bycia w domu przyczynił się do rozwoju dziecka i pogłębienia relacji w rodzinie.
Agnieszka Strzesak
psycholog