AktualnościOgłoszeniaSłów kilka o programie „Za życiem”

Słów kilka o programie „Za życiem”

Niepełnoprawność wpływa na wiele aspektów życia człowieka, nie tylko w sferze zdrowotnej, społecznej, ale także i finansowej. Dotyka osobę niepełnosprawną i jej rodzinę. Program wsparcia dla rodzin „Za życiem” obejmuje kompleksowe rozwiązania, w głównej mierze w obszarach dotyczących wsparcia dla kobiet w ciąży i ich rodzin, wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i jego rodziny, usług wspierających i rehabilitacyjnych, a także koordynacji wsparcia, poradnictwa i informacji. Program jest przewidziany na lata 2017-2021.

Ważnym działaniem na szczeblu samorządu jest realizacja zadnia 2.4 Priorytet II Programu: Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka i jego rodziny. W związku z tym powołano tzw. ośrodki koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńcze, których rolą jest m.in. organizowanie wczesnego wspomagania rozwoju oraz udzielanie rodzicom szczegółowych informacji w tym zakresie.

W Tarnowie funkcję ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego pełni Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna przy ul. Chyszowskiej 3.

W ramach programu dziecko i jego rodzina może otrzymać aż do 5 godzin dodatkowych zajęć w tygodniu. W zależności od potrzeb i zaleceń wynikających z opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, proponujemy zajęcia z fizjoterapeutą, psychologiem, pedagogiem, logopedą. Oferowane usługi są świadczone całkowicie bezpłatnie. Uczestnikami programu mogą być dzieci z przedszkoli mających swoją siedzibę na terenie miasta Tarnowa. W przypadku dzieci nieuczęszczających do przedszkola – zamieszkałe na terenie Tarnowa.

Z programu korzystają dzieci posiadające opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, która jest ważna do momentu rozpoczęcia przez dziecko nauki w szkole. Należy pamiętać, że opinia może być wydana wyłącznie przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

Zainteresowani rodzice mogą złożyć wniosek o przystąpienie do programu, pobierając odpowiednie dokumenty ze strony internetowej poradni: https://www.ppptarnow.pl/za-zyciem/

Wniosek wraz z kopią opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju można złożyć w Sekretariacie, ul. Chyszowska 3, tel. (14) 655 99 95.

Zadanie jest finansowane z budżetu państwa.

Zachęcam do udziału!

Renata Mielak

Dyrektor

Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowie

Najnowsze

Więcej artykułów