Program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” funkcjonuje w oparciu o Ustawę z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”
Program jest przewidziany na lata 2017-2021. Obejmuje kompleksowe rozwiązania, w głównej mierze w obszarach dotyczących wsparcia dla kobiet w ciąży i ich rodzin, wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i jego rodziny, usług wspierających i rehabilitacyjnych, a także koordynacji wsparcia, poradnictwa i informacji.
Ważnym działaniem na szczeblu samorządu jest realizacja zadania 2.4 Priorytet II Programu: Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka i jego rodziny. W związku z tym powołano tzw. ośrodki koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńcze, których rolą jest m.in. organizowanie wczesnego wspomagania rozwoju oraz udzielanie rodzicom szczegółowych informacji w tym zakresie. W Tarnowie funkcję ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego pełni Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna przy ul. Chyszowskiej 3, która wdrożyła program do realizacji już z końcem 2017 r. Od tego momentu poradnia prowadzi i koordynuje realizację zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dla dzieci z przedszkoli mających swoją siedzibę na terenie miasta Tarnowa, a w przypadku dzieci nieuczęszczających do przedszkola – zamieszkałych na terenie Tarnowa.
Beneficjentami programu mogą być dzieci posiadające opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, która jest ważna do chwili rozpoczęcia przez dziecko nauki w szkole. Należy pamiętać, że opinia może być wydana wyłącznie przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
W zależności od potrzeb i zaleceń wynikających z takiej opinii, dziecko otrzymuje indywidualne zajęcia terapeutyczno-rehabilitacyjne z elementami integracji sensorycznej, a także terapię psychologiczną, pedagogiczną oraz logopedyczną. Nowością są wprowadzone w bieżącym roku zajęcia dogoterapii. Zajęcia są prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów, przygotowanych do pracy z małymi dziećmi: fizjoterapeutów, rehabilitantów, psychologów, pedagogów specjalnych, oligofrenopedagogów neurologopedów. Na każdym etapie realizacji wsparciem obejmowana jest także rodzina dziecka. Oferowane usługi są świadczone całkowicie bezpłatnie. Korzystanie z zajęć terapeutycznych w ramach programu „Za życiem” nie wyklucza możliwości jednoczesnego korzystania z dotychczasowych zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka realizowanych w placówkach oświatowych w ramach ścieżki subwencjonowanej. Program umożliwia przyznanie dziecku aż do 5 godzin dodatkowych zajęć w tygodniu.
Zainteresowani rodzice mogą złożyć wniosek wraz z kopią opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju w sekretariacie poradni, ul. Chyszowska 3, tel. (14) 655 99 95 w godzinach pracy sekretariatu.
Druki wniosków do pobrania znajdują się na stronie internetowej: https://www.ppptarnow.pl/za-zyciem/
Zadanie jest finansowane z budżetu państwa.
Zachęcamy do udziału!