45 lat minęło
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w roku szkolnym 2018/2019 obchodzi Jubileusz 45 lat swojej działalności. Z tej właśnie okazji pracownicy Poradni zorganizowali uroczyste spotkanie połączone z konferencją popularnonaukową pod tytułem ,,Modelowanie zdolnego dziecka – czy wszystko nam wolno?”. Patronat honorowy nad konferencją objęli: Prezydent Miasta Tarnowa oraz Rzecznik Praw Dziecka.
Uroczystość odbyła się w zabytkowej Sali Lustrzanej, a wśród przybyłych Gości znaleźli się m.in. Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela oraz Dyrektor tarnowskiej Delegatury Kuratorium Oświaty Artur Puciłowski. Podzielili się swoimi wspomnieniami z czasów, kiedy uczęszczali do szkoły, wspominając jak ważna była już wówczas współpraca szkół z Poradnią.
Przewodniczący Rady Miejskiej Jakub Kwaśny wspominał swój pobyt w Poradni, gdzie był diagnozowany pod kątem dysortografii.
Zaproszenie przyjęli również dyrektorzy i nauczyciele zaprzyjaźnionych tarnowskich placówek oświatowo-wychowawczych, instytucji współpracujących z Poradnią oraz organizacji pozarządowych. Przybyło także liczne grono pracowników emerytowanych.
Konferencję zainaugurowała Dyrektor Poradni Renata Mielak przybliżając zebranym dzieje placówki na przestrzeni 45 lat jej istnienia. Mieliśmy okazję dowiedzieć się o kilkukrotnych zmianach lokalizacji, stopniowym zwiększaniu liczby specjalistów, a także poznać wachlarz świadczonych obecnie usług.
Pani dyrektor skierowała ciepłe słowa w stronę emerytowanych pracowników Poradni, zarówno tych przybyłych jak i osób, nie będących w stanie dotrzeć tego dnia do Sali Lustrzanej. Na ręce dyrekcji wręczono kwiaty, listy gratulacyjne, a także drobne upominki.
Część merytoryczną konferencji zapoczątkował prof. dr. hab. Janusz Morbitzer przedstawiając zagadnienie współczesnej szkoły w czasach, w których trudno o autorytet przemawiający do młodych ludzi. Profesor niejako wystosował apel do pracowników oświaty, aby ci byli partnerami w kształceniu dzieci, stwarzając im komfortowe do nauki warunki, ucząc mądrości i samodzielności w rozróżnianiu informacji rzetelnych od tych mniej wartych uwagi.
Kolejnym prelegentem był Krzysztof Podgórski, Miejski Rzecznik Konsumentów. Wykładowca wskazał zachowania konsumenckie młodych osób, skupiając się na formach manipulacji ze strony środków masowego przekazu. Zaprezentowane zostały ciekawe przykłady z codziennej pracy rzecznika, podejmowane w trosce o ochronę interesów konsumentów, w tym dzieci.
Dopełnieniem części merytorycznej było wystąpienie pań psycholog z naszej Poradni Elżbiety Wzorek oraz Karoliny Zając-Feledyn. Prelegentki podjęły niełatwy temat modelowania dziecka zdolnego w toku jego rozwoju. Sformułowały tezę, że równie ważne co stymulowanie sfery poznawczej, jest dbanie o sferę społeczną. Zebrani w Sali Lustrzanej mieli okazję dowiedzieć się, że Poradnia zapewnia wsparcie dzieciom uzdolnionym, wydając opinie o indywidualnym toku lub programie nauki oraz organizując warsztaty ,,Młody geniusz”, będące autorskim projektem Karoliny Zając-Feledyn.
Uwieńczenie jubileuszu stanowił występ przedszkolaków z Przedszkola Publicznego nr 34, które swym programem artystycznym przywołały wiosnę.
Ostatnim punktem programu był pyszny tort, przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie. Poczęstunek był również okazją do podzielenia się wrażeniami z konferencji, a także sprzyjał rozmowom kuluarowym. Złoty jubileusz 50-lecia już za 5 lat!
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Wykaz publikacji prezentowanych przez prof. dr hab. Janusza Morbitzera w trakcie prelekcji pt. Szkoła w czasach idiokracji – nowe wyzwania i zadania, wygłoszonej podczas konferencji.